Przeskocz do treści

Herbata jako uniwersalny prezent

Wiele jest okazji do tego, aby dać komuś prezent. Czy to urodziny, imprezy okolicznościowe czy imieniny. Lista jest naprawdę długa. Zawsze jednak chcemy, by prezent był wyjątkowy i udany. Niestety czasami jest tak, że mimo chęci prezent nie spodoba się drugiej stronie. Warto więc sięgnąć po coś sprawdzonego i uniwersalnego. Herbata może być świetnym pomysłem na upominek, ponieważ jest to produkt, który niemal każdy lubi. Zestawy herbat zapakowane w odpowiedni sposób, sprawią radość niejednej osobie. Jednak w jaki sposób zapakować herbatę, by była eleganckim prezentem? Czy warto zrobić to samodzielnie, czy zdać się na sklep z herbatami, który oferuje gotowe zestawy?

Skrzynka lub kalendarz adwentowy

Zestaw herbat może być świetnym pomysłem na prezent, ponieważ osoba obdarowana zawsze znajdzie smak, który najbardziej jej odpowiada. Eleganckie opakowanie, do którego można włożyć herbatę, to skrzynka prezentowa. Sprawi ona, że podarunek dla drugiej osoby będzie zapakowany w bardzo gustowny sposób. Do wyboru są zwykłe skrzynki bądź, wersja droższa, skrzynki z grawerem. W ten sposób prezent będzie spersonalizowany i jedyny w swoim rodzaju.
Herbata zimowa jest idealnym pomysłem na długie i mroźne wieczory. Ciekawym sposobem, aby zapakować taką herbatę, jest opakowanie w kształcie choinki w postaci kalendarza adwentowego. Każda pojedyncza saszetka znajdzie się w osobnym okienku. W bardziej rozbudowanej wersji może to być torebeczka z suszem, zamiast pospolitej wersji ekspresowej. Jest to bardzo oryginalny sposób zapakowania herbaty w okresie zimowym.

Zestawy herbat w koszach prezentowych

Z kolei oceniana za swój delikatny smak i aromat jest zielona herbata. Wiele osób docenia ją za właściwości zdrowotne. Jest bardzo popularną herbatą, nie znaczy to jednak, że nie można wręczyć jej na prezent. Odpowiednie opakowanie sprawi, że będzie wyjątkowa. Kosz prezentowy jest odpowiednim sposobem na zapakowanie upominku. Kosz, dzięki swoim dużym rozmiarom, może pomieścić kilka opakowań herbat. Ogromną zaletą jest możliwość udekorowania kosza np. wstążkami, suszonymi pomarańczami czy orzechami włoskimi. Taki prezent na pewno ucieszy niejedną osobę.
Jeżeli już zdecydujemy się na wybór odpowiedniej herbaty, wtedy trzeba wybrać odpowiednie opakowanie. Nieważne jaką herbatę wybierzemy, czy będzie to pospolita herbata jak earl grey, czy bardziej egzotyczna. Liczy się sposób, w jaki ją zapakujemy. Wtedy nawet zwykła herbata będzie wyjątkowa.

Popularne herbaty

Herbata i jej dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, a zarazem samopoczucie, jest znane od wieków. Na naszym rynku najbardziej popularna jest zielona herbata, czarna oraz czerwona. Wiele z nich jest jednak słabej jakości. Aby dobrze wybrać, należy zapoznać się z kilkoma wyznacznikami, które pomogą nam odczarować złą sławę ekspresowych naparów. Dobra herbata w torebkach także jest możliwa.

Jak wybrać dobrą herbatę?

Dobre herbaty w torebkach to te, po brzegi wypełnione liśćmi. To w nich zawarte jest całe bogactwo. Im większe kawałki znajdziemy w torebce, tym aromat będzie pełniejszy. Kolejna rzecz to gramatura, dobra zaczyna się od 2g suszu na jedną torebkę. Istotne jest także dodatkowe zapakowanie torebki w folię ochronną. Pozwoli to na zachowanie wszystkich aromatów. Tak są zabezpieczane najlepsze herbaty świata. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na jakość torebki, te w kształcie piramidy pozwalają na swobodny przepływ wody, a co za tym idzie odpowiednie zaparzenie liści.

Dobra herbata dla każdego inna

Ciekawostką jest to, że te najbardziej popularne na naszym rynku herbaty mimo różnych nazw, aromatów, kolorów i smaków pochodzą z jednego krzewu.
Herbata czarna powstaje z liści poddanych fermentacji i wysuszonych. Najbardziej szlachetna to ta, która powstała z delikatnych, drobnych listków rosnących na samej górze krzewu. Kolejna to odmiana zielona. Pochodzi z tego samego krzewu, jednak nie poddaje się jej procesowi fermentacji. Czerwona herbata powstaje z liści zielonej herbaty. Poddaje się je specyficznej fermentacji, dzięki której jej aromat i właściwości zdecydowanie różnią się od herbaty czarnej. Mniej popularną, ale również niezwykle ciekawą jest herbata biała. Delikatna i lekka, powstaje z młodych listków zbieranych wiosną. Nie poddaje się ich fermentacji, a jedynie zwija i suszy. Najbardziej interesująca i zyskująca coraz więcej sympatyków jest herbata oolong. To niebieska herbata powstająca z częściowo sfermentowanych liści zielonej herbaty. Jej nazwa pochodzi od koloru suszu.
Podsumowując, warto osobiście odwiedzić sklep z herbatami, aby zapoznać się z ich szerokim asortymentem. W przypadku kiedy nie znamy jeszcze swoich preferencji, można zaopatrzyć się w cały zestaw herbat, który również może być doskonałym prezentem dla bliskich.

Czarna herbata nie tylko z Chin

Herbata czarna jest najpopularniejszym i najchętniej wybieranym rodzajem herbaty. Posiada ona właściwości wspomagające pracę mózgu i ułatwiające trawienie. Ponadto oczyszcza ona organizm z toksyn oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu. Uprawia się ją w wielu zakątkach świata m.in. w Chinach, Indiach, Sri Lance czy Kenii. W zależności od miejsca w jakim roślina ta rośnie, charakteryzuje ją wyjątkowy smak.

Największe uprawy i różne gatunki

Uprawy herbaty mają swój początek w Chinach, które obecnie są jednym z największych producentów herbaty na świecie. W tym kraju uprawia się wiele gatunków czarnej herbaty. Najpopularniejszymi z nich są:

  • - keemun o intensywnym smaku i owocowo winnym aromacie
  • - juman charakteryzująca się mocnym aromatem
  • - souchong- wędzona herbata czarna o oryginalnym mocnym, wędzonym smaku
  • Czarne herbaty świata

    Herbaty czarne różnią się smakiem i aromatem nie tylko ze względu na gatunek, ale również ze względu na region, z którego pochodzą. W Indiach jednym z najpopularniejszych gatunków herbaty jest Assam, który wyróżnia się intensywnym smakiem i wyrazistym zapachem. Wykorzystuje się go w angielskich mieszankach herbat. Natomiast Sri Lanka słynie z upraw herbaty Ceylon, która charakteryzuje się mocnym smakiem i aromatem. Również w tym kraju produkowana jest herbata earl grey, która jest wysokiej jakości herbatą czarną z naturalnym olejkiem z bergamotki. Zaś herbata uprawiana w Kenii nie jest mocna, lecz wyróżnia ją cytrusowy aromat, a po dłuższym zaparzeniu goryczkowy z mentolowymi nutami.

    Herbata czarna i jej zakup

    Aby znaleźć najlepszą herbatę czarną warto wybrać sklep z herbatami. Bowiem tego rodzaju sklepy posiadają w swojej ofercie bardzo dobre odmiany herbat o wyjątkowych aromatach. Jest również możliwość zakupienia zestawu herbat w celu spróbowania różnych jej odmian. Ewentualnie skomponowanie własnego. Zestawy herbat są także świetnym pomysłem na prezent, zarówno dla młodych osób, jak i tych dojrzałych, ceniących sobie oryginalny smak i aromat herbaty.

    Chińskie propozycje z kategorii herbaty świata

    Chińczycy twierdzą, że wszystko zaczęło się kilka tysięcy lat temu, gdy cesarz Shennong przemierzał kraj w poszukiwaniu pożytecznych roślin i ziół. Pewnego dnia odpoczywał zdrożony po dniu wędrówki. Przyniesiony przez wiatr liść herbaciany wpadł do kociołka z podgrzewaną wodą. Orzeźwiający zapach skłonił cesarza do spróbowania powstałego napoju. Ku swojemu zaskoczeniu, przekonał się nie tylko o jego wspaniałym smaku, ale również zauważył, że opuściło go całe zmęczenie. Shennong jest postacią mityczną, ale prawdą jest, że to właśnie Chiny są ojczyzną herbacianych listków, a herbaty świata obejmują sporą część asortymentu pochodzącego właśnie z Chin.

    Najbardziej cenione i najlepsze herbaty zajmują miejsca na zaszczytnej liście "dziesięciu wielkich herbat Chin". My, Europejczycy znamy głównie herbatę zieloną oraz czarną. Jednak coraz większą popularność zyskują kiedyś nieznane gatunki, takie jak biała czy czerwona oraz oolong. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim sposobem, w jaki traktuje się zebrane listki w drodze do stania się podstawą aromatycznego naparu.

    Herbaty zielone i białe

    Zielona herbata jest podstawowym jej rodzajem. Zaraz po zebraniu liście suszą się, nie będąc poddane procesowi fermentacji. Pomimo że lista dziesięciu wielkich herbat Chin jest listą ruchomą, większość pozycji na niej zajmują właśnie herbaty zielone. Na jej pierwszym miejscu króluje zielona Xi Hu Longjing (Smocza studnia). Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika herbaty!
    Biała herbata powstaje w podobny sposób jak zielona, jednak surowcem do jej produkcji są wyłącznie najmłodsze, nierozwinięte jeszcze listki. W celu uzyskania szczególnie delikatnego smaku praktykuje się czasem przykrywanie krzewów w okresie formowania się pączków tak, by nie wytworzyły one chlorofilu. Ich zbiór jest możliwy jedynie na wiosnę.
    Formą pośrednią między herbatą zieloną i czarną jest oolong, zwana także herbatą niebieską. Proces jej produkcji jest wieloetapowy i zakłada więdnięcie liści, ich wytrząsanie na specjalnych, bambusowych koszach i lekką fermentację oraz późniejsze palenie.

    Herbata czerwona, a jednak czarna

    Z kolei herbata czarna fermentuje w pełni. Największą popularnością cieszy się w Europie, a jednym z najlepszych jej gatunków jest Quimen Hongcha.
    Co ciekawe, w Chinach mianem "czarnej" określa się często pu-erh, Europejczykom znana jako herbata czerwona. Jej picie niegdyś było przywilejem cesarza, obecnie jest zaś ceniona z powodu szczególnie korzystnego wpływu na zdrowie. Jej wytworzenie wymaga najwięcej czasu. Żeby herbaciane liście stały się herbatą czerwoną, konieczne jest wieloletnie leżakowanie w jaskiniach o specjalnym mikroklimacie. Daje to herbacie charakterystyczny, ziemisty posmak i intensywny aromat. Za najlepszą uznaje się pu-erh z prowincji Yunnan.
    Herbaciane bogactwo Chin zawiera ogromną ilość rodzajów i gatunków. Traktowane są tam jak prawdziwe dobro narodowe, a dobry sklep z herbatami można śmiało porównać do skarbca.